Ellen Christensdatter

Name
Ellen /Christensdatter/
Given names
Ellen
Surname
Christensdatter
Also known as
Ellen /Præst/
Marriage
Birth of a daughter
Text:

Aftægtskone og Enke efter afdøde Gaardmand Hans Sørensen, Nørrebork. født sammesteds døbt d 19 S efter Trinitatis 1776 (13. oktober)

Baptism of a daughter
Text:

1776 d. 13. okt. Døbt Margrethe. Forældre Lars Præst og Ellen Christensdatter. T.B. Proustinde Fogtmann, Lars Skytte, Jes Christensens hustru, Jens Thomsens søn, Niels Maaesdatter.
http://www.horsboel.dk/kirkebog/Nr_Bork_dbt_1720_1814.pdf

Marriage of a daughter
Text:

Enkemand Hans Sørensen Wraae 59 1/2 aar og Gdmd på Holmen
Margrethe Larsdatter 42 1/2 aar Gdmdsdatter i Nørre Bork
Hans broder Claus Sørensen Wraae Gdmd i Obling
hendes Niels Olesen Rytter, hed I Nørre Bork
1818 28 November, I kirken,
https://www.danishfamilysearch.dk/sogn1305/churchbook/source134916/opslag14595737

Death of a daughter
Cause: Tæring (Tuberkulose?)
Text:

Aftægtskone og Enke efter afdøde Gaardmand Hans Sørensen, Nørrebork. født sammesteds døbt d 19 S efter Trinitatis 1776 (13. oktober)

Burial of a daughter
Family with Lars Præst
husband
herself
Marriage Marriage
daughter
17761853
Birth: October 13, 1776
Death: February 22, 1853Nørre Bork sogn, Nørre Horne herred, Ringkøbing, Danmark