Kristine Marie Roued Christensen, 1934

Name
Kristine Marie Roued /Christensen/
Surname
Christensen
Given names
Kristine Marie Roued
Also known as
Dinne
Also known as
Kristine Marie Roued /Nielsen/
Birth
Christening
Godparent: Jens Andreas Christensen (aged 41 years) — father
Godparent: Anne Marie Hansen (aged 37 years) — mother
Godparent: Hans Peter Christensen (aged 15 years) — elder brother
Death of a paternal grandfather
Address: Gravsgade 162, Ribe
Note: Fhv. skolepedel, Gravsgade 162. Født i Modum sogn 1866 - 5. Marts, Søn af Husmand Jens Christensen og Hustru Ane Elisabeth Christensen. Enkemand efter Inge Marie Elisabeth f. Nielsen
Burial of a paternal grandfather
Note: Sognepræst Pedersen, Seem
Meningitis
February 1939 (aged 4 years) Age: 5
Note: Blev i Januar 1939 indlagt på hospitalet i bevidstløs tilstand med hjernebetændelse. Overlæge Svenningsen fortalt om det til Vestkysten (15. Feb. 1939) og dagen efter var det i alle landets aviser.

Blev i Januar 1939 indlagt på hospitalet i bevidstløs tilstand med hjernebetændelse. Overlæge Svenningsen fortalt om det til Vestkysten (15. Feb. 1939) og dagen efter var det i alle landets aviser.
De tog væske fra hendes rygmarvskanal og sendte det til Seruminstituttet i København. Det faldt ind under de såkaldte Pneumococ’er og fik tilsendt serum-type 8 (Mogens siger det blev sendt med fly).
Overlægen sagde at der var 100% dødelighed for sygdommen og at hun var den første de havde hørt om i Danmark der blev helbredt for hjernebetændelse.
De første 3 dage var hun bevidstløs men 3 uger efter indlæggelse var hun udskrevet som rask.
Som følge heraf har byrådet besluttet at stille midler til rådighed til en serumstation på Esbjerg sygehus

Census
November 5, 1940 (aged 5 years)
Text:

Navn Køn Alder
Jens A. Christensen M 46 Landbrug, Vognmand og husmand
Anne M. Christensen K 42
Hans P. Christensen M 19 Chaffør
Elisa Christensen K 17 Husgerning
Ester Christensen K 11
Svend Christensen M 9
Grethe Christensen K 7
Kirstine M. Christensen K 4 (egentlig 5)
Jens E. Christensen M
https://www.danishfamilysearch.dk/sogn1180/census1940/opslag16691135

Death of a maternal grandmother
Burial of a maternal grandmother
Note: https://dk-gravsten.dk/kirkeg/kg_foto.php
Death of a maternal grandfather
Burial of a maternal grandfather
Note: https://dk-gravsten.dk/kirkeg/kg_foto.php
Death of a father
Cause: bronchopneumonia
Burial of a father
Cemetery: Læborg Kirkegård, Læborg sogn, Malt herred, Ribe, Danmark
Text:
  1. 1960 26. maj
    Gammelby, Læborg sogn, Malt herred, Ribe amt
    1960 31. maj
    Jens Andreas Christensen
    husmand af dødsstedet,
    f. I Ribe Sct Catherine sogn 25/6 1893
    søn af Peder Christian Christensen og hustru Inger Marie Nielsen. Gift med efterlevende
    25/6 93
    Paster V M Johansen
    Holsted skiff 27/5
    Bronchopneumonia

https://www.danishfamilysearch.dk/sogn1157/churchbook/source72190/opslag8306078

Death of a mother
Death of a brother
Death of a husband
Restriction: Show to visitors
Burial of a husband
Restriction: Show to visitors
Burial of a mother
Family with parents
father
18931960
Birth: June 25, 1893 27 21 Sankt Katharine sogn, Ribe herred, Ribe, Danmark
Death: May 26, 1960Læborg sogn, Malt herred, Ribe, Danmark
mother
18971971
Birth: October 20, 1897 35 32 Mjolden sogn, Højer og Lø herred, Sønderjylland, Danmark
Death: May 12, 1971
elder brother
19202000
Birth: February 1, 1920 26 22 Guldager sogn, Skast herred, Ribe, Danmark
Death: October 7, 2000
2 years
elder sister
1922
Birth: February 21, 1922 28 24 Guldager sogn, Skast herred, Ribe, Danmark
7 years
elder sister
1928
Birth: September 25, 1928 35 30 Guldager sogn, Skast herred, Ribe, Danmark
elder brother
Private
elder sister
Private
herself
1934
Birth: December 21, 1934 41 37 Guldager sogn, Skast herred, Ribe, Danmark
younger brother
Private
younger brother
Private
Family with Niels Nielsen
husband
19322002
Birth: October 15, 1932 31 26 Gammelby, Læborg sogn, Malt herred, Ribe, Danmark
Death: March 13, 2002Brørup sogn, Malt herred, Ribe, Danmark
herself
1934
Birth: December 21, 1934 41 37 Guldager sogn, Skast herred, Ribe, Danmark
daughter
Private
son
Private
son
Private
son
Private
Birth
Christening
Census
Text:

Navn Køn Alder
Jens A. Christensen M 46 Landbrug, Vognmand og husmand
Anne M. Christensen K 42
Hans P. Christensen M 19 Chaffør
Elisa Christensen K 17 Husgerning
Ester Christensen K 11
Svend Christensen M 9
Grethe Christensen K 7
Kirstine M. Christensen K 4 (egentlig 5)
Jens E. Christensen M
https://www.danishfamilysearch.dk/sogn1180/census1940/opslag16691135

Meningitis

Blev i Januar 1939 indlagt på hospitalet i bevidstløs tilstand med hjernebetændelse. Overlæge Svenningsen fortalt om det til Vestkysten (15. Feb. 1939) og dagen efter var det i alle landets aviser.
De tog væske fra hendes rygmarvskanal og sendte det til Seruminstituttet i København. Det faldt ind under de såkaldte Pneumococ’er og fik tilsendt serum-type 8 (Mogens siger det blev sendt med fly).
Overlægen sagde at der var 100% dødelighed for sygdommen og at hun var den første de havde hørt om i Danmark der blev helbredt for hjernebetændelse.
De første 3 dage var hun bevidstløs men 3 uger efter indlæggelse var hun udskrevet som rask.
Som følge heraf har byrådet besluttet at stille midler til rådighed til en serumstation på Esbjerg sygehus